Historia i ciekawostki o czołgach

Czołg jest bardzo specyficznym pojazdem, stworzonym z przeznaczeniem do walki na krótsze i średnie dystanse. Mocny pancerz zapewnia czołgom przetrwanie na polu bitwy nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się tym pojazdem z szybką prędkością po bardzo niezwykle trudnym terenie. Czołg jest pojazdem, który sprawdza się doskonale w walce zwłaszcza podczas natarcia, gdzie potrzebna jest nie tylko duża siła, ale również mocny pancerz.

Współczesne czołgi są zazwyczaj uzbrojone w pojedyncza armatę znajdującą się w obrotowej części wierzy oraz Kilka karabinów maszynowych. Cały korpus czołgu jest zbudowany z różnej grubości płyt pancernych, które uniemożliwiają przebicie się przez nie pocisków. Początkowo czołgi nie miały wierzy obrotowej, w której umieszczona była broń.

Po raz pierwszy do walki czołgi wykorzystano podczas I wojny światowej. Wtedy to były niezniszczalną i niezastąpioną bronią, praktycznie najgroźniejszą, wytrzymującą praktycznie wszystko. Czołgi były wtedy używane do wspierania piechoty. Pierwsze czołgi były jednak bardzo prymitywne i swoim wyglądem przypominały skrzynie na gąsienicach. Czołgi te zużywały bardzo dużo benzyny i bardzo szybko się niszczyły. Już po przejechaniu 100 kilometrów wymagały wymiany wielu części. Podczas I wojny światowej nie spełniły one  dobrze swoich funkcji z powodu licznych braków w ich budowie. Jednak ludzie zaczęli udoskonalać tą niesamowitą broń tworząc czołgi dla piechoty, do zwalczania innych czołgów, czy też do przemierzania niedostępnych praktycznie części terenów.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Write your comment Here